משבר קריסת העסקים בישראל בשנת 2020 כבר החלה.מה עושים כדי שלא ליפול לסטטיסטיקה ומה לעשות אם כבר נפלנו לתוכה?!

הכלים להתמודדות עם תופעת סגירת הדלתות של אלפי עסקים בישראל, לפני שזה הופך מאוחר מדי.

לפתוח עסק משלך ולצאת ממעגל השכירים, זהו צעד ראוי לשבח ומצביע ישירות על האופי שלך.הרי שלא כל אחד יכול לקחת על עצמו משימה שכזאת אבל אלה שכן מעזים לפסוע אל תוך עולם זה, צפויה להם חווית מסע מעורב ברגשות, על מסילה של רכבת הרים ושדים יחדיו. כמעט וכל בעל עסק שפותח את שעריו לכלל הציבור, עושה זאת על כנפי תקווה, מעל ארץ הדמיון. בעל העסק יכול רק לקוות להצלחה כי מבחן התוצאה, מתחיל כבר ביום הראשון, עם הלקוח הראשון. עסק מצליח, בבסיסו, הוא למעשה רעיון עסקי מוצלח, המנוהל ע"י בעלים עם יכולות ניהול מצליחות אבל האם זה די בכך?

90% מהעסקים נסגרים כבר בשנה הראשונה.
הטירונות הכלכלית שבה עוברים העסק ובעליו בשנה הראשונה היא מהקשות ביותר בעולם העסקי. השנה הראשונה היא הקשה ביותר שיחווה בעל העסק עם סיכויי הישרדות קטנים מדי כדי לאמוד.אם זאת, עדיין נמצא את אותם האמיצים שבינינו שיעזו לעשות זאת נגד כל הסיכויים ולצלוח את העולם העסקי ולשרוד
את הטירונות הכלכלית.

הכל טוב ויפה, עד שזה כבר לא!
ישנם המון משתנים כלכליים וסביבתיים וסיבות כאלה ואחרות מדוע עסקים נסגרים.  חלקם נוצרו מניהול כושל וחלקם אף משאננות ניהולית עקב פרץ הצלחה מסחררת, כבר ישר מתחילת הדרך ולפעמים…הנסיבות שאינם בשליטתנו, הן אלה שמביאות אותנו למצב בו העסק פשוט לא עובד. הסיבה אינה חשובה אלא התוצאה היא שחשובה כי התוצאה זהה לכולם. 

העסק קורס ולכן, אין זה משנה איך העסק שלכם הגיע למצב של קריסה, מה שחשוב זה להבין היכן אתם נמצאים בתוך המשבר ואיך להתמודד איתו.

שינוי זווית תקיפה.
המון עסקים בישראל, בשנים האחרונות, חוו מצוקה כלכלית עקב כניסתה הדורסנית של ה-"קנייה מקוונת".
פתאום, חנויות הפכו לוירטואליות כשבעלי חנויות אלה אינם משלמים שכירות ומיסי ארנונה גבוהים בזמן שהם נהנים מהיקף מכירות כלל ארצי ואף עולמי וכל זאת…מבלי לצאת מהבית כשביד האחת מחשב וביד השניה חיבור לאינטרנט. בעלי עסקים שלא הצליחו להתקדם אל המאה ה–21 ולשווק את עצמם בצורה דיגיטלית, מהר מאוד מגלים שאבד עליהם ועל בית העסק שלהם הכלח.

שייווק דיגיטלי, כיום, הוא שווה ערך ל-'דפי זהב' בשנות ה-80 של המאה הקודמת ואם זוכרים את המשפט המפורסם של דפי זהב…"אם אתה לא שם,אתה לא קיים!"

כיום- הזירה המקוונת היא ה- "דפי הזהב" של פעם וההוכחה לכך היא שאפילו דפי זהב בעצמם הפכו לדיגיטליים. לרוב, הבעיה העיקרית של בעל העסק טמונה בתזרים מזומנים. תזרים המזומנים של העסק
טמון בזרימת הלקוחות שלו. לכן, אם נפתור את בעיית 'זרימת הלקוחות' לעסק, נוכל לפתור גם את בעיית 'תזרים המזומנים' שלו.

לא צריך סוכנות שיווק כדי להשיג לקוחות.
עד לא מזמן, כדי שתוכלו לשווק את העסק שלכם, היה עליכם לעבוד מול סוכנות שיווק דיגיטלית, לשלם לה אלפי שקלים בכל חודש עבור השירות, לשלם על הקמת מערך שיווק (פאנל שיווקי) ובנוסף לכל ההוצאות הללו, היה עליכם אף לשלם על תקציב פרסום חודשי. לעסק שנמצא במצוקה כלכלית ועכשיו שעליו להוציא מכיסו, בחודש אחד למעלה מ-20,000 ש"ח רק בכדי שיוכל לקבל לקוחות פוטנציאלים (לידים)…פשוט הזוי!

למזלנו, כיום, ישנה שיטה זולה באופן משמעותי להשיג לידים (לקוחות פוטנציאלים) מבלי למכור יד ורגל ושיטה זו נקראת "שיווק מבוסס תוצאות". בזכות שיטה זו, בעל העסק אינו מחוייב להשקיע הון במערך שיווק ולשם עוד משכורת חודשית ממוצעת לסוכנות שיווק עבור השירות ופשוט לקנות לידים של לקוחות פוטנציאלים שכבר מעוניינים שתחזור אליהם! כך- בעל העסק יודע על מה הוא משלם..כי הוא משלם על תוצאות! למידע נוסף בנושא "שיווק מבוסס תוצאות".

ומה קורה כשאין אפילו אגורה שחוקה מיותרת?
מתחילת השנה ועד היום, המון עסקים עסקים מוצאים את עצמם ללא אוויר לנשימה כלכלי. העסק לא עובד כבר מספר חודשים והחזרה לשגרה נראית קשה אף יותר מלפתוח עסק חדש. חוסר הפעילות העסקית גוררת איתה חובות נצברים ממיסים ונראה כי אין לבעל העסק כל אפשרות כלכלית לפתוח מחדש את דלתות העסק שלו. במקרים אלה, בעל העסק מתחיל לחשב מסלול מחדש רק שהמסלול החדש שניצב מולו עתה זה לסגור את הדלתות  ולתלות את מפתחות העסק על הקיר והכל בגלל היעדר מזומנים כדי לעשות "ג'אמפ סטארט' לעסק שלו. אותם בעלי העסקים שנמצאים במצב זה או דומה לו, יכולים להירגע לרגע ולקחת אוויר לנשימה כי ישנם פתרונות פיננסים שיכול מאוד להיות שלא ידעו על קיומם או אף לא חשבו שהם זכאים עליהם.

הלוואות חוץ בנקאיות.
בימים אלה ממש, כמעט וכל בעל עסק חטף סטירת לחי מטאפורית מהבנקאי שלו כשביקש הלוואה  להצלת העסק שלו. זה נראה שאף בנק בישראל היום אינו מוכן לקחת סיכון עליכם ולמען העסק שלכם. החדשות הטובות, לעומת זאת, הן במספר הלוואות חוץ בנקאיות שיכולות לעזור באופן משמעותי לבעלי העסקים בישראל ובריביות מעולות ובמהירות אישור הלוואה חסר תקדים. ישנה הלוואה לכל מטרה שנעה בין 80,000 – 200,000 ש"ח כשכל שעליך להיות זה בעלים של כרטיס אשראי כדי להיות זכאי להלוואה
(למידע נוסף בנושא "הלוואה לכל מטרה").

ישנה הלוואה חוץ בנקאית שנקראת "הלוואה לעסקים" והיא גם בערבות המדינה שיכולה לאשר הלוואה לעסקים, עד-2,000,000 ש"ח (למידע נוסף לגבי "הלוואה לעסקים")!!!

לבעלי עסק כשדרישת ההלוואה גבוהה מ-200,000 ש"ח ישנה 'הלוואה כנגד נכס'. הלוואה זו, ניתן לקבל הלוואה בגובה שנע בין 1,000,000-7,000,000 ש"ח וגם כאן, בריבית מעולה ואישור הלוואה מהיר (למידע נוסף בנושא "הלוואה כנגד נכס").

העסק קרס. הספינה שקעה. מה עושים כשחובות העסק הופכים ל-"סיוט משפטי"?
הגעתם למצב בו החזרתם את מפתחות העסק והשקעת חייכם נגוזה מול עיניכם והעיניים שלכם…לא מצליחות לראות את האור שבקצה המנהרה. אין די בכך כדי לזעזע את חייכם, עכשיו, הקירות הכלכליים של בית העסק שלכם מתחילים לסגור עליכם ולחלחל אל תוך ביתכם, להשפיע ולסכן את אורך חייכם ושל בני משפחתכם.
פתאום, אתם מוצאים את עצמכם מקבלים מכתבים מלשכת הוצל"פ לגבי תיקים שנפתחו נגדכם, מספקים, מהבנק וחברות האשראי…עקב אי תשלום.

הבנקאי שלכם כבר מזמן טרק את דלתות הבנק בפניכם וגם הוא, מתחיל לאיים בהליכים משפטיים. בשלב זה, מהירות התגובה שלכם היא עניין של "חיים ומוות" כלכלי! כשמציאות כזו נפרשת בפניכם, העניינים מתדרדרים בקצב מסחרר. ההגבלים המשפטיים מתחילים לצוץ מכל עבר, מעיקול על חשבון הבנק, עיקול כל הרכבים ועד עיקולי מטלטלין. החדשות הטובות מכל זה (תאמינו או לא, ישנן כאלה) זה שאפילו אם אתם בתחילת הדרך של "מערכת יחסים עקובת דם" מול לשכות הגביה והאכיפה וגם אם אתם חוויתם את כל מגוון ההגבלים שצויינו לעיל…יש אור בקצה המנהרה!

פש"ר. לא מילה גסה אלא אור בקצה המנהרה.
בשנת 2013 הליכי פשיטת רגל בישראל עברה מתיחת פנים רצינית. הרפורמה בהליכי פש"ר יצרו תקווה לכל בעלי העסקים, להתחלה חדשה בזמן קצר מאוד. במקום לבלות שנים תחת המטרייה של הכונס הנכסים(דבר שעלול לגרור 7 שנים ויותר), כיום, ניתן לקבל זכאות להפטר, ב-18 חודשים!!! בשנה וחצי בלבד, אפשר להגיע למצב בו אתם יכולים להתחיל בפרק חדש בחיים, נטולי חובות! למידע נוסף בנושא "הרפורמה בפש"ר"

בנוסף- ישנה אופציה נוספת, בה ניתן לסלק חובות גדולים, ברמת הוצל"פ ולחסוך את המעבר להליכי פשיטת הרגל ובכך, לחסוך זמן רב עוד יותר. הזכאות לסילוק חובות בהוצל"פ, עומדת לפי קריטריונים  מסוימים ולא כל אחד מתאים לסוג הליך משפטי זה ופועל יוצא, יהיה עליו לפנות להליכי פש"ר. למידע נוסף בנושא "סילוק חובות הוצל"פ"

לסיכום: כדי שהעסק שלכם לא ייפול לסטטיסטיקה העגומה של אלפי עסקים בישראל המוצאים את עצמם קורסים כלכלית יחד עם בית העסק שלהם, על כל בעל עסק להבין קודם כל באיזו תחנה הוא והעסק שלו נמצאים ולפעול בהקדם האפשרי!

רוצים לקרוא עוד מהמאמרים שלנו?

הרשמו לניוזלטר שלנו!